Масата на Млечния път вероятно се равнява на тази на 1,5 трилиона слънца, сочат данни, събрани от мисията "Гая" на Европейската космическа агенция (ЕКА) и космическия телескоп "Хъбъл", предаде Франс прес.
Астрономи отдавна се опитват "да претеглят" масата на Млечния път. Предишни преценки сочеха, че тя варира между 300 милиарда и 3 трилиона слънчеви маси.
За да се опитат да изчислят по-прецизно масата на нашата галактика, астрономи комбинирали данни, събрани от телескопа "Гая", който бе изведен в орбита от ЕКА през 2013 г., и от "Хъбъл".
Несигурността се дължи най-вече на различните методи за изследване разпространението на тъмната материя, която съставлява около 90 процента от масата на Млечния път, поясниха те. "Не можете да измерите прецизно онова, което не виждате", заяви ръководителката на екипа Лора Уоткинс от Южната европейска обсерватория.
Наличието на тъмна материя във Вселената досега бе открито само индиректно чрез гравитационния й ефект. Природата на тъмната материя е сред най-големите загадки в съвременната физика. Обикновената материя, от която са изградени звезди и планети, съставлява съвсем малка част от масата на Вселената.
За да заобиколи проблема, екипът измерил по-прецизно скоростта на кълбовидни звездни купове, които орбитират на големи разстояния около галактиката. "Колкото по-масивна е галактиката, толкова по-бързо се движат нейните звездни купове под ефекта на гравитацията", отбеляза Уин Еванс от Кембриджкия университет.