Китайски учени откриха тленните останки от малко дете, което е живяло преди 100-200 хиляди години и у което са започнали да поникват постоянни зъби, съобщи сайтът Сайънс нюз. Става въпрос за най-древната подобна находка в Източна Азия, предаде БТА.
Фосилизираната горна челюст на детето на 6,5-годишна възраст включва 7 поникващи постоянни зъба. Изследването на вътрешната им структура с помощта на рентгенови лъчи показало, че първият постоянен зъб поникнал едва няколко месеца преди смъртта на детето. Макар че корените на някои зъби израствали по-бързо, отколкото у днешните хора, строежът на челюстта, общо погледнато, е характерен за Хомо сапиенс.
Специалистите установили, че детето принадлежи към източноазиатска популация древни хора с относително дълга продължителност на живота, които посвещавали много време на грижите за потомството си и на възпитанието му. Учените обаче не знаят какво място в еволюцията на човека заемат въпросните тленни останки, които са открити в Северен Китай.
Скелетът на детето, чиито зъби напомнят тези на съвременни хора, се отличава с необичайно съчетаване на анатомични особености, включително черти на неандерталци и на Хомо еректус. Учените са на мнение, че детето е Денисов човек.
Денисовците са вид или подвид изчезнали от лицето на планетата хора, чиито останки бяха открити в Денисовската пещера в Алтайския край в Русия.