След историческия си полет на разстояние 6,4 милиарда километра от Земята, космическата сонда на НАСА "Нови хоризонти" продължава мисията си на лов за нови луни, съобщава Ройтерс.
Космическият апарат с размерите на пиано, преминаващ дълбоко в пръстена от небесни тела, известен като пояса на Койпер, продължава търсенето на малки луни. Те трябва да бъдат локализирани в близост до Ултима Туле. Това космическо тяло е образувано от две ледени слепени скалисти сфери под формата на снежен човек. Те са се слели в орбита преди милиарди години. Учените се надяват освен тези две съединени небесни тела, да се появят и още няколко в непосредствена близост.
Сондата "Нови хоризонти" в първия ден на Нова година прелетя на разстояние от 3500 километра от Ултима Туле, която представлява истинска капсула на времето още от зараждането на Слънчевата система. Прелитането на космическия апарат отбеляза и най-отдалечената среща от близък вид с небесно тяло от Слънчевата система.
"Нови хоризонти" изпрати снимки, от които става видно, че Ултима Туле е съставена от две тела, оформили се самостоятелно, след което са се съединили. Космическият обект е дълъг само 34 километра.
Сега учените издирват евентуални спътници на Ултима Туле, които би трябвало да орбитират на разстояние от около 800 километра от повърхността. Те ще дадат ценни указания на учените за масата и плътността на космическия обект. "Нови хоризонти", който е вече на 5 милиона километра отвъд Ултима Туле, ще изпрати допълнителни подробни снимки през следващите седмици, които се очакват с огромен интерес от учените.