Горилите могат да "хитруват" и притежават добри когнитивни способности, смятани досега само за човешки, установиха учени, наблюдавали поведението на маймуните в британски зоопарк, предаде Ройтерс.
Учени от Бристолския университет закачили в заграждението на горилите игра, в която маймуните трябвало да придвижват фъстъци с пръчка. Накрая ядките падали и горилите можели да ги изядат като награда. Играта се оказала доста сполучлива и маймуните продължавали да играят дори когато фъстъците свършвали. Някои от тях обаче открили по-лесен начин да се сдобиват с лакомството. Те засмуквали ядките директно от закачената на стената игра, без да ги придвижват по сложния маршрут.
"Това показва колко изобретателни са горилите, и че те могат да прилагат различни стратегии, за да се сдобият с храна," каза д-р Фей Кларк от Бристолския зоопарк. "Горилите показаха изумителна способност да решават проблеми", добави тя.
Проектът е съвместна разработка на учени от Бристолския университет и Зоологическата градина на английския град. Целта му е да се упражняват и развиват когнитивните способности на горилите.
Играчката трябвало да бъде изработена от здрав материал, за да издържи на удара на маймуните. Една горила може да бъде седем пъти по-силна от човека. Освен това трябвало да бъде забавна, за да се връщат животните при нея.
Макар че основното предназначение на играта е било да се създава добро настроение и удовлетворение у животните, учените вече разработват нови модели. Те ще спомогнат за по-подробно изучаване на умствените способности на маймуните и тяхната психика.
"С помощта на играта можем да изучаваме и да измерим зрението, слуха и други когнитивните функции на горилите", уточни Грей.