Учени откриха за пръв път хелий в атмосферата на планета извън Слънчевата система с помощта на телескопа "Хъбъл", съобщиха сайтът Phys.org и ТАСС.
"Хелият е вторият по разпространение елемент във Вселената след водорода. Но досега не е откриван в атмосферата на екзопланети", казва ръководителят на екипа Джесика Спейк от Ексетърския университет във Великобритания.
Химичния елемент е открит в атмосферата на планетата WASP-107b. Тя е газов гигант с размерите на Юпитер. Разположена е в съзвездието Дева на 200 светлинни години от Земята. Екзопланетата WASP-107b е открита през 2017 г.
Силният сигнал за наличие на хелий в атмосферата на WASP-107b е засечен с нов метод. Вместо ултравиолетова светлина, учените са използвали инфрачервена светлина за анализиране на спектъра. Екипът смята, че новият метод може да проправи път за изследване на атмосферата на други екзопланети, които са по-близки до размерите на Земята.
За пръв път спектралната линия на хелия е засечена в слънчевата светлина през 1868 г. Тогава астрономът Норман Локиър прави предположението, че става въпрос за нов химичен елемен. Дава му името на гръцкия бог на слънцето Хелиос.
Хелият е един от основните компоненти на планетите Юпитер и Сатурн.