Учени създадоха мембрана от порест графен

Pixabay
share

Учени от учебни заведения в Испания оповестиха, че създали мембрана от порест графен - наноматериал, който позволява да се филтрират молекули и е с голямо потенциално приложение, като например филтриране на парников газ, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Изследването е извършено от екип под ръководството на Сесар Морено от Института за нанонауки и нанотехнологии в Барселона. Новата мембрана може също да улесни дешифрирането на ДНК и обезсоляването на морска вода.

Единадесет учени от института, Центъра за биохимични изследвания към университета в Компостела и Международния център по физика в Сан Себастиан създадоха слой порест графен, който е като високоселективно молекулярно сито. Комбинирането на проводниковите свойства на графена с изключително малката дебелина на мембраната позволява да се установи кои молекули ще преминат през нея и кои ще бъдат филтрирани.

"Създадохме материала, но предстои да бъде изминат дълъг път, преди да бъде намерено приложението му - заяви един от ръководителите на проекта Айтор Мугарса. 

Новата мембрана може да допринесе за по-бързо дешифриране на ДНК или за откриване на замърсители в атмосферата." Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Сайънс".

Водещи новини

Още новини