Учени обясниха защо е толкова трудно да бъдат унищожени хлебарките

Pixabay
share

Китайски учени обясниха защо хлебарките са толкова издръжливи и трудно се унищожават - това се дължи на невероятната им ДНК, пише в. "Дейли мейл".

Специалисти от университета в Шанхай са установили, че тези насекоми имат специален комплект гени, които им помагат да възстановят изгубен крайник, да ядат токсични храни и да оцеляват при невероятно трудни условия. Същият този "комплект" в ДНК на хлебарките ги прави високо устойчиви на болести. Тези твари могат да се похвалят с един от най-богатите геноми, познати сред насекомите, като по този показател отстъпват единствено на скакалците.

Като цяло хлебарките притежават 20 000 гена, точно колкото имат и хората, изтъква авторът на проучването Шуй Чжан. Сред тях има специализирани гени, които помагат на тези инсекти да надушват храна, особено когато тя е ферментирала. Друг комплект контролира процесите на вътрешна дезинтоксикация в организма им. По този начин хлебарките имат изграден висок праг на поносимост към отрови. Други гени се грижат за борба с инфекциите, което позволява на популациите им да живеят в много нездравословна среда.

Китайските специалисти са изучили цялостно ДНК на американската хлебарка. Специалистите са установили, че тя не може да оцелее при ядрен апокалипсис, но може да преживее почти всички останали катаклизми.

Водещи новини

Още новини