Учени от университета на Аризона установиха, че изригването на супервулкана Тоба преди около 74 000 години не е довело до почти пълното измиране на човечеството, както се смяташе досега, съобщи Лента.
Съществуващата хипотеза гласи, че изригването на Тоба на остров Суматра предизвикало застудяване, изхвърляне на сяра в атмосферата и киселинни дъждове, които унищожили растителността в Източна Африка. Били причинени увреждания дори на растителността в Северна Америка. При това огромен пласт вулканични скали покрил Югоизточна Азия, териториите на Китай и Индия.
Популацията хора в Африка по онова време намаляла от 100 000 на 10 000 души, т.е. човечеството почти напълно измряло.
Учените изследвали фитолити - вкаменени останки от растения, в седименти на дъното на езерото Малави в Африка. Фитолитите датират от период, който започва 100 години преди изригването на Тоба и приключва 200 години след това природно бедствие. Не били открити значими изменения в състава на растителността, които да свидетелстват за вулканична зима. Специалистите идентифицирали само някои признаци за изчезване на планински растения, които са уязвими при относително малко застудяване.
По думите на учените, популациите хора едва ли са били силно засегнати от изригването на Тоба, защото селищата се намирали в подножието на планини, където понижаването на температурата на въздуха вероятно е било незначително.
Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Human Evolution.