Метеорният поток Джеминиди ще "изнесе" смайващ спектакъл този четвъртък

Getty Images
share

Метеорният поток Джеминиди тази година ще "изнесе" смайващ спектакъл, пише в. "Дейли експрес". Джеминидите, наблюдавани ежегодно през декември с пик в средата на месеца, са смятани за един от най-забележителните метеорни потоци през годината.

В отсъствието на ярка лунна светлина се очаква тази година дъждът от падащи звезди да бъде рядко впечатляващ. Пикът му ще бъде около 2 часа сутринта в сряда и четвъртък.

Макар да "фаворизира" северното полукълбо, метеорният поток може да се наблюдава и от южното.

"Тази година Джеминидите ще бъдат особено впечатляващи поради на практика липсваща лунна светлина, която да ги засенчи. Ако условията позволяват, "звездобройците" ще станат свидетели на смайващ спектакъл, какъвто не е наблюдаван от 2014 г. Средно ще се виждат по една или две падащи звезди на минута. При отлични условия броят им ще стига до 90 на час. Едни от най-ярките метеори, които съм виждал, са били Джеминиди", казва Робин Скагел, вицепрезидент на Дружеството за популярна астрономия.

Радиантът на метеорите от този поток (привидната точка, от която се появяват) се намира в съзвездието Близнаци (на англ. Gemini), откъдето произхожда и наименованието му. Според Скагел обаче най-добра видимост ще има откъм съзвездието Орион и близкия звезден куп Плеяди.

Заради произхода си Джеминидите са считани за необичаен метеорен поток. За разлика от останалите звездни дъждове, които произлизат от комети, родителското тяло на Джеминидите е скалист астероид с характерна за комета орбита, известен като Фаетон 3200.

По-бавното движение на метеорния поток също допринася за впечатляващия му спектакъл. За разлика от Персеидите и Леонидите, които приближават Земята съответно със 133 200 и 162 00 мили в час (1 миля - 1609 метра), Джеминидите се движат със скорост от едва 79 200 мили в час.

Метеорният поток Джеминиди е наблюдаван за първи път сравнително скоро - през 1862 г., за разлика от Персеидите и Леонидите, които са известни на човечеството още от древността.

Водещи новини

Още новини