Монетата с номинал 1 британска лира (1,33 долара) и класическа кръгла форма, изработена от едноцветен метал, днес излиза от обращение във Великобритания. Такова решение взе Кралският монетен двор. Отсега нататък официално разпространение в Обединеното кралство ще има само новата монета с поръбени краища, пусната в обращение през март тази година, предаде ТАСС.
Новата дванайсетоъгълна лира е малко по-лека и по-тънка от кръглата стара: тежи 8,75 грама вместо 9,5 грама и е с дебелина 2,8 милиметра вместо 3,15. Освен това е двуцветна: краищата й са направени от златист никелов месинг, а централната част - от сплав на никелова основа със сребрист цвят.
Нов е и дизайнът на монетата, която прилича на еврото. От обратната страна, по предложение на 15-годишния Дейвид Пиърс, спечелил конкурса на министерството на финансите, са изобразени роза, праз, трън и детелина - символите на четирите нации на Обединеното кралство - засадени в кралска корона. От лицевата страна е нов портрет на кралица Елизабет Втора - петият поред върху британска монета, посочва Франс прес.
Решението за създаване на новата монета беше взето, за да се противодейства на фалшификациите. Според Кралския монетен двор 3 процента от старите монети от една лира са фалшификати, равняващи се на сума от 45 милиона британски лири (50,41 милиона евро).
От появата й през 1983 година, тази монета е била изсечена в два милиарда екземпляра. Тя замени банкнотата от една лира, след като Монетният двор реши, че е прекалено скъпа за производство спрямо краткотрайния й "живот" - средно девет месеца.
Новата монета ще бъде изсечена в 1,5 милиарда екземпляра и е "най-сигурната в света", увери в началото на седмицата директорът на музея на Монетния двор Кевин Кланси, цитиран от АФП.
Пусната в обращение на 27 март, новата монета има за цел да замени изцяло старата от днес. Макар от старите екземпляри вече да са изтеглени 1,2 милиарда, остават още около 500 милиона сред населението.
Веригата магазини Паундленд (Poundland), където почти всички стоки струват по една лира, удължи до 31 октомври срока, в който клиентите й ще могат да плащат със старата монета.
Основните банки в страната - Барклис (Barclays), Натуест (Natwest), Лойдс (Lloyds), както и Сантандер (Santander) - също обявиха, че ще продължават да приемат кръглата монета от една лира и след 15 октомври. Същото важи и за пощенските гишета.