Въглищата са причинили масовото измиране на видове преди 250 млн. години

Pixabay
share

Американски учени предложиха ново обяснение как се е стигнало до масовото пермско измиране на видове по цялата планета преди 250 милиона години, съобщи Лайф.

Макар отдавна да се подозира, че причината за това са вулканични изригвания в района на т.нар. сибирски капани, механизмът на подобно влияние не е напълно изяснен. Предполага се, че причината се крие в контакта между нагорещени магмени скали и въглищни пластове. При това се образували въглероден газ и метан, които довели до прегряване на планетата и повечето животински видове измрели.

Учените отбелязват, че преди 250 милона години по цялата планета е имало увеличени концентрации на никел, които са характерни за дълбочинните магмени скали. Същевременно количествата въглерод 13 и въглерод 18 в отлаганията по онова време рязко се променили, а това обикновено се случва при масово измиране на видове. Затова авторите на изследването са на мнение, че изхвърлянето на дълбочинни магмени скали на повърхността е довело до измирането.

Те предлагат обяснение на механизма на подобно измиране. По мнението им, горещите скали, изхвърлени на повърхността в района на т.нар. сибирски капани, влезли в контакт с въглищни пластове и се образували големи количества въглероден диоксид и метан. Двата парникови газа значително повишили температурите на планетата и това довело до измиране на видове.

Тази хипотеза има две слаби места. Първо, вулканичните изригвания и без това изхвърлят на повърхността голямо количество въглероден газ. Защо за пагубния парников ефект ще е нужен и въглероден газ, получен вследствие на газификация на въглищни пластове, не е ясно. Освен това неотдавнашно изследване показа, че пермското измиране на видове съвпаднало не с рязко затопляне, както се смяташе по-рано, а с рязко захлаждане. То било предизвикано от изхвърлен при вулканични изригвания серен диоксид - газ със силен антипарников ефект. Ако измирането е било вследствие на студ, очевидно е, че няма нищо общо с контакта между изхвърлени на повърхността магмени скали и въглищни пластове.

Водещи новини

Още новини