Учени разкриха тайната, свързана с "ледените игли" на Плутон

share

Екипът на мисията "Нови хоризонти" разгада тайна, свързана с гигантски островърхи ледени късове на Плутон, съобщи Лента като цитира информация на НАСА.

Учени установиха, че необичайният релеф в района на екватора на планетата джудже е формиран от цели блокове метанов лед.

Предполага се, че островърхите късове лед са се появили преди няколко милиона години и понастоящем сублимират, т.е. преминават от твърдо в газообразно състояние. Това е типичен пример за климатични промени в атмосферата на планетата джудже.

Учените създали триизмерна карта, която показва разпределението на метана на повърхността на Плутон.

По мнението им, образуванията на екватора на Плутон имат аналози на Земята. Това са "ледените игли" на ледника Кумбу в Хималаите и на върха на угасналия вулкан Чимборасо в Чили.

На 14 юли 2015 г. космическият апарат "Нови хоризонти" на НАСА прелетя на минимално разстояние от Плутон. Основната задача на мисията е да се изследват планетата джудже и нейната луна Харон. Към 1 януари 2019 г. "Нови хоризонти" трябва да стигне до небесното тяло 2014 MU69, което вероятно е съставено от няколко малки обекта.

Водещи новини

Още новини