Не съществуват народи, култури или религии, които изискват постоянно носене на обувки в жилището, докато свалянето на обувките пред входа на жилищната част на къщата е регламентирано от много култури. Това казва Назим Мустафаев, колекционер и създател на музей на обувките.
Например в Япония е забранено да се ходи с обувки по под, застлан с татами, допълва специалистът.
Дори във вътрешността на дома за влизане в тоалетната се използват специални обувки. Следва да се помни, че традиционно японците по време на хранене се разполагат около ниска масичка, а самите те седят на пода. Спят на матраци, които се разстилат непосредствено на татамито.
В Индия, където чистотата по улиците е относително понятие, свалянаето на обувките на входа на дома се смята за задължително. В противен случай се показва неуважение към домакините.
На изток като цяло приемът на храна традиционно се осъществява на пода, седейки на пръсти, а обувката се оставя пред прага.
В топлите страни е популярна по-леката обувка, често без пета. Тя лесно се сваля и обува.
Определено влияние на тази традиция са оказали и религиите. Така в исляма обредът на очистването преди молитва предпомалага умиване и почистване на краката на входа на джамията. В шинтоизма от уважение към боговете и предците и за запазване на чистотата на душата молещите свалят обувките си на прага на храма.
Виж повече тук: