Австралийска дълбоководна експедиция откри риба без характерната муцуна. Това е станало в резерват, който започва от Северна Тасмания и стига до Централен Куинсланд, съобщава агенция "Синхуа".
Учените от австралийската Организация за научни и технически изследвания са проучили океанските дълбини на дълбочина до 4 км. Откритите от тях дълбоководни обитатели са много впечатляващи.
"На видеокамера видяхме нещо като химера, което профуча - нещо много рядко в австралийски води“, казва д-р Брей от експедицията. „Видяхме риба с фоточувствителни пластини отгоре на главата, риби, които стоят на перките си с муцуна срещу течението", цитира БТА.
Сн. Twitter
Най-интересното откритие на учените е рибата без муцуна. Съществуват данни, че подобно създание е улавяно и през 1870 г., но оттогава не е виждано. Рибата има ноздри и уста, но няма муцуна. "Очевидно има очи някъде надълбоко, но те не се виждат", обясняват учените.
Ръководителят на експедицията Тим О'Хара казва, че данните от изследванията ще бъдат използвани и за проследяване на климатичните промени в района. "На толкова голяма дълбочина налягането е смазващо. Няма светлина и е наистина студено. Температурите са около 1 градус Целзий“, уточнява той.