Краят на календарната година е времето на прогнозите, гадателите и предсказателите. Често обаче тези "пророци" не познават (елегантно казано) или откровено лъжат с пророкуванията си.
На германския книжен пазар може да се открие сборник по темата. В него публицистът Юрген Братер е събрал най-неточните прогнози в света. Една от любимите му е тази на бившия шеф на американското Патентно ведомство Чарлз Дуел, който през 1899 година пророкува: "Всичко, което може да бъде измислено от човека, вече е измислено". Какво падение - тъкмо той е трябвало да знае, че всяко откритие води след себе си и други открития. Още повече, че по негово време тъкмо са били измислени радиото и автомобилът. Но има и още по-смешни прогнози, пише cross.bg.
Пишман-пророци...
През 1945 година американският адмирал Уилям Леи уверява президента Труман, че атомната бомба е най-голямата безсмислица, предприемана някога от Америка. "Тази бомба никога няма да избухне", убеден е тогава Леи. Няколко месеца по-късно америкаците хвърлят същата тази бомба над Хирошима и Нагасаки...
От по-нови дни помним думите на президента Джордж Буш "Мисията изпълнена" за войната в Ирак, изречени през 2003 година. Всички знаем, че тази война продължи години след това. През 1943 година пък не някой друг, а президентът на IBM Томас Уотсън е уверен, че на световния пазар ще има търсене за не повече от 5 компютъра?! Вярно, той прави това свое изявление във време, когато компютрите са приличали на чудовища, заемащи цели зали, струващи цели състояния, произвеждащи огромен шум и поглъщащи завидни количества електричество. Уотсън просто не е подозирал, че предстои да бъдат измислени транзисторът и микрочипът.
Предположения и догадки
Не са редки и случаите, когато с провокативни прогнози се търси защита на корпоративни или финансови интереси. Така например при появата на първите озвучени филми американското музикално дружество отхвърлило идеята с аргумента, че този звук бил вреден за слуха. Просто всичко си идва на мястото, когато добавим, че в ерата на немите филми оркестри свирели на живо по време на прожекциите. Т.е. много от музикантите живеели от това.
Дори "канцлерът на Обединението" Герхард Шрьодер се е лъгал. До последно - чак до падането на Берлинската стена през 1989 година той е вярвал, че шансовете за обединение на двете Германии са нищожно малки. И все пак то се случва, а Шрьодер е могъл да бъде и малко по-предпазлив в изказванията си на тази тема. Друга запомняща се "германска" прогноза е предсказанието на Франц Бекенбауер от 1990 година: "Години наред този отбор няма да бъде побеждаван!" Зад тези думи на кайзер Франц прозират едновременно оптимизъм и надменност: малко преди това Германия е станала световен шампион по футбол, а националният отбор е чакал попълнения от играчи на бившата ГДР.
Любопитството е чисто човешка черта. Стремежът да научим какво ни чака утре например ни кара всяка вечер да чакаме пред телевизора прогнозата за времето, казва Юрген Братер. Нищо ново - в крайна сметка човекът винаги се е стремял да надникне в бъдещето. Понякога дори с успех.