Луната "краде" от земната атмосфера

Getty Images/Guliver
share

Луната се е формирала преди около 4.51 млрд. години, а най-широкоприетата хипотеза на учените е, че тя е следствие на сблъсък на Земята с планетата Тея. Според учени от Университета на Осака, с времето Луната е започнала да влияе не само на приливите и отливите на Земята, но и да нейната атмосфера и да "открадва" части от нея всеки ден, съобщава изданието Science News.

Астрономите се позовават на данни, получени от космическия апарат „Kaguya“ на Япония, който обикаля около Луната. В продължение на няколко дни всеки месец те са засекли, че части от земната атмосфера се отделят и отиват на Луната. Става дума най-вече за кислородни атоми от най-горния слой на атмосферата.

Според Кентаро Терада, който е ръководител на проучването, процесът започва с йонизирането на кислородните атоми от ултравиолетовите лъчи на Слънцето. След това те се ускоряват през магнитосферата на Земята, която е много широка и напълно обгръща и орбитата на Луната.

Учените са измерили, че през въпросните няколко дни, всеки квадратен сантиметър на Луната, който е насочен към Земята, получава около 26 000 кислородни йони всяка секунда. Те смятат, че процесът продължава вече около 2.4 млрд. години.

Водещи новини

Още новини