След като фолклорът определи, че за различните по размер живи същества габаритите на смъртта варират, сега се появиха учени, за които не само размерът има значение, но и скоростта, с която се придвижва черната гостенка с косата.
Австралийски специалисти установиха, че смъртта крачи със скорост 0,8 метра в секунда и ако искаме да отложим срещата си с нея, трябва да се разхождаме колкото се може по-бързо, пише сайтът „Медикълекспрес“.
Хората, чиято походка им осигурява скорост от 3,2 километра в час, ще живеят по-дълго, твърди изследователски екип от болницата "Конкорд" в Сидни. А тези, които изминават при разходки над 5 километра за един час, ще могат да доживеят до дълбоки старини.
Австралийските учени проследили физическата натовареност на 1700 мъже на възраст 70 и повече години в период от 5 години. Те изследвали скоростта, с която се разхождат, и я свързали с тяхната смъртност. Тези, които били по-пъргави, досущ сякаш смъртта ги следва по петите, се оказали и много по-жизнени.
По време на проучването починали 266 мъже. Всички те ходели много по-тромаво от останалите, обхванати в изследването. Възрастните хора, които не са физически активни, имат много повече проблеми със здравето, включително и спадане на мускулния тонус.
Смъртта се разхожда с "нормална" походка, която приблизително е 0,8 метра в секунда за живот със средностатистическа продължителност. Ако искаме да й избягаме, трябва да се научим да ходим по-бързо, съветват австралийските специалисти. От друга страна, ако медицината продължи да се развива в прилични темпове и след известно време продължителността на живота нарасне, е трудно да се каже дали смъртта ще забави движението си или напротив, ще се забърза, но това пък едва ли има значение, защото все още никой не е измислил как да я глоби за превишена скорост.