Страх от изригване на Везувий тресе Италия

Getty Images/Guliver
share

Страх от изригване на Везувий тресе италианците след земетресението със сила 6.2 по Рихтер, отнело живота на 300 души в Централна Италия.

Разрушителният трус предизвика разместване на земните пластове с 23 сантиметра, докато 20-километров разлом буквално е раздрал Апенините. Спътникът Сентинел на Европейската космическа агенция картографираха движението на земната повърхност по време на труса. Разместването на земния слой е в 25-километров елипсовиден район между градовете Норча и Аматриче. Разломът е дълъг около 20 км., като средното пропадане в дълбочина по разлома е около половин метър.

Учените се опитват да установят дали разместването ще събуди вулкана Везувий край Неапол. Причина за подобни страхове е пробуждането на гиганта след земетресението през 1980 г.

Везувий е един от малкото активни вулкани в Европа. Кратерът на Везувий е с дълбочина 217 м. и обиколка 1 400 м. Везувий е един от най-опасните вулкани в света, поради това че е действащ, а обсегът на евентуалното му изригване е в изключително гъстонаселен район.

Везувий изригвал периодично в продължение на 12 000 години. На 24 август 79 г. погребва под пепелта си градовете Херкулан, Помпей, Оплонтис и Стабии. Ужасът от този миг се е запечатал за поколенията. На 16 декември 1631 г. Везувий се пробужда внезапно и убива 3000 души. Последното досега силно изригване през 1944 г. променя профила на кратера. Тогава загиват 45 души. Днес над кратера на Везувий се издигат тънки ленти дим, а по склоновете му има пукнатини, през които прониква горещина, достатъчна да се запали лист хартия.

Заради опасенията в района е приет план за евакуация на 800 хиляди души в "червената зона", включваща 24 населени места и квартали на Неапол.

Водещи новини

Още новини