Крайбрежната площ на Земята се е увеличила с размера на Ямайка за последните 30 години. Причина за това е фактът, че строителството изпреварва покачването на морското равнище, съобщава Ройтерс.
Разширяването на пристанищата в Китай, строенето на луксозни курорти в Дубай и култивирането на земи в Холандия са сред главните причини за увеличаването на крайбрежната площ според изследване на холандската изследователска група "Делтарес". Използвайки сателитни данни от Google Earth, от "Делтарес" заключиха, че крайбрежните региони са се увеличили с 13 565 кв. км земя от 1985 г., което е горе-долу колкото площта на Ямайка и на американския щат Кънектикът. Бреговете са се увеличили общо с 33 700 кв. км земя, от които са отдали 20 135 кв. км. на водата.
"Очаквахме бреговата площ да е намаляла, заради покачването на надморското равнище", каза Федор Баарт от "Делтарес" и автор на проучването, цитиран пт БТА. "Но с изненада открихме, че тя всъщност е нараснала".
Група експерти по климатичните промени от ООН твърдят, че надморското равнище се е покачило с около 20 см през миналия век, като свързват промяната с топенето на ледове от Гренландия до Антарктида.