Край Пазарджик откриха най-древния златен артефакт в света (видео)

БТВ
share

Български археолози откриха най-древния златен артефакт в света. Малкото златно мънисто е с размер едва 4 мм и е открито при разкопки в праисторическото селище Юнаците в близост до Пазарджик.

Според археолози златното мънисто датира от 4500 до 4600 години преди Христа, което го прави с около 200 години по-старо от всички открити до момента златни накити.

„Много важно откритие! Това малко парченце злато е достатъчно голямо, за да намери своето място в археологическата история”, казва проф. Явор Бояджиев от Българската академия на науките (БАН) пред Ройтерс.

Според Бояджиев мънистото е произведено от хората, живели в селището. То тежи едва 15 сантиграма (една стотна част от един грам) и е било открито сред останките на малка къща преди две седмици.

Смята се, че това населено място е първото по рода си в Европа. Там са живяли високо образовани и културни хора, които са дошли от Анатолия, днешна Турция, около 6000 г. пр. Хр.

„Бих казал, че това населено място е прототип на модерен град”, допълва Бояджиев. Селището е съществувало 1000 години преди подобни градове в Шумер, смятан за мястото на първата модерна цивилизация, предаде БТВ.

Градът е доста голям, като към този момент са открити между 10 и 12 хектара от него. Бил е ограден от почти триметрова крепостна стена.

Археолозите са открили над 150 керамични фигурки на птици и други животни, което навежда на мисълта, че древните жители на града са ги почитали.

Градът е бил унищожен около 4100 г. пр. Хр. от враждебни племена, дошли от североизток.

Въглероден анализ ще установи точната възраст на малкото златно мънисто, а след това то ще бъде изложено в пазарджишкия исторически музей.

Водещи новини

Още новини