Две новоизлюпени есетри, открити в българския участък на Дунав

share

Две новоизлюпени есетри, които са от емблематичен застрашен вид, са открити от научна експедиция, съобщиха организаторите на изследването - екологичната организация WWF.

След близо 50 дни интензивни проучвания и почти денонощна работа на различни места в българския участък на Дунав се затвърждават тревогите за жизнеността на дивите популации от тези древни риби, твърдят от WWF.

Уникалното на тази акция е, че финансирането е осигурено от дарения на граждани, посочват от WWF.

Експерти от WWF и техни колеги от БАН са проучили едно потенциално място за размножаване на есетри и две места за отхранване на малките и са открили две малки рибки - представители на вида чига, който е със статут на застрашен. За разлика от предходните години, през този сезон не са установени новоизлюпени екземпляри от критично застрашените видове моруна и пъструга. През нито една от трите години не е уловена руска есетра - четвъртият вид есетрови риби, които все още се срещат в Дунав и които също са критично застрашени.
Освен двете малки есетри, експертите са успели да уловят още четири по-големи чиги. Към тях могат да се прибавят и една пъструга и една чига, уловени от местни рибари.

През тази година България удължи с още пет години пълната забрана за улов на есетри, действаща от 2011 г. Ако такава риба бъде уловена случайно, тя трябва да бъде върната в реката.

Водещи новини

Още новини