Ако астрономите са прави, ще има много работа за следващото поколение детектори на гравитационни вълни, съобщи ЮПИ.
Ново изследване разкрива, че Вселената е изпълнена с черни дупки. Големият им брой навежда на мисълта за много предстоящи сливания между тях. Става въпрос за космически сблъсъци, които генерират гравитационни вълни, предаде БТА.
Новият модел на материята във Вселената е създаден от учени от Европа и САЩ. Те увериха, че това е най-цялостният създаден някога подобен модел. Надеждността му се подкрепя от факта, че предсказал сблъсъка, при който бяха генерирани пространствено-времевите шокови вълни, измерени наскоро от детектори на обсерваторията ЛИГО (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) в САЩ
Този тип бинарни черни дупки, които генерират вълни като засечените от детекторите на ЛИГО, се различават от повечето черни дупки - особено масивни са и са формирани от древни звезди, които изгарят по-чиста форма на водород. Звездите, от които след смъртта им се формират въпросните черни дупки, са 40-60 пъти по-масивни от Слънцето. Макар подобни двойки масивни черни дупки да са рядко срещани във Вселената, броят им в някои отдалечени нейни райони е значителен.
"Тези райони са като фабрики за производство на двойки черни дупки, чието присъствие може да се установи", заяви математикът проф. Ричард О' Шонеси от Технологичния институт в Рочестър.
Новият модел фокусира вниманието върху вероятната природа на тези свръхмасивни черни дупки. Симулациите разкриват, че скоростта им на въртене е постоянна и че орбитите им остават в една и съща равнина.
Учените поясниха, че моделът вече е използван за редица други изследователски проекти, свързани с гравитационни вълни, и ще помогне на астрономите да анализират следващи сблъсъци на черни дупки.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър", предаде БТА.