Археологът Майк Паркър-Пирсън от Лондонския университетски колеж смята, че е открил как е построен Стоунхендж. Ученият, заедно с негови колеги и студенти са провели съответните полеви експерименти, съобщава The Telegraph.
Най-вероятно огромните камъни, от които е изграден Стоунхендж, са доставяни на мястото на строителството по дървени шейни от въртящи се дървета, като каменните блокове са били теглени с канати от няколко души, цитира британското издание actualno.com.
Този метод и преди е разглеждан от учените, но ефективността му била оценена като изключително ниска, затова бил признат за слабо вероятен.
В новото изследване археолозите са демонстрирали, че десет души са достатъчни, за да се придвижи камък с маса от един тон със скорост 0,6 метра в секунда. За демонстрация на възможността за транспортиране на тежки камъни ученият е провел експеримент: 20 души са успели да придвижат камък с маса 0,5 тона. През неолита, когато е изграден Стоунхендж, в района на строителството са живели няколко хиляди души. Те са били достатъчни за транспортирането на каменните блокове.
През декември миналата година Паркър-Пирсън заяви, че Стоунхендж е бил преместен от Уелс в Уилтшър, където се намира днес. Паметникът е изграден преди четири-пет хилядолетия, а най-тежките му камъни тежат 30-40 тона. Окончателното предназначение на монумента не е известно и до днес.