Рисунките в пещерата „Магура" не са на 7000 години, както гласи официалната научна версия, а на 42 – 43 000, обяви във Видин инж. Кирил Кирилов, заместник-председател на археологическото дружество в Белоградчик, пише "Стандарт".
Той и негови членове са изследвали рисунките и са ги сравнили с подобни от други места по света. Те са библиотека от времето на предисторията. Съдържат символи, които изразяват абстрактни мисли и дори философски концепции. От тях е тръгнало познание до различни краища на света. Съществува културата „Магура", която се среща на няколко континента. Навсякъде тази дума са свързва с хълмове, вода и пещера.
В пещерата до село Рабиша са запазени 1031 рисунки, 90% от тях са символи, а не сцени от ежедневието на първобитните хора, смятат новите изследователи. 26 от 30 родни букви имат своите първообрази в „Магурата".
Археологическото дружество е започнало подготовката на фестивал на древните култури на Балканите, чието първо издание ще се състои в Белоградчик още тази година, допълни Кирил Кирилов.