Противно на общоприетото схващане, че пеперудите и особено нощните пеперуди се привличат от светлината и това често коства живота им, ново изследване показва, че те са се адаптирали и вече се плашат от светлината, пише "Новинар".
Това е пример за еволюция и естествен процес в действие – пеперудите, които загиват, защото са привлечени от горещи електрически крушки, не оставят поколение, а тези, които се плашат от светлина, оцеляват и така те с времето стават мнозинство.
Светлинното замърсяване има отрицателен ефект върху цели екосистеми, пишат от Science Daily. Последствията са особено сериозни за нощните насекоми. Смъртността при градските нощни насекоми е над 100 пъти по-висока, отколкото сред природата. Изкуствената светлина обърква животните им, пречи да разберат кога е ден и кога нощ, което пък влияе на поведението им, храненето и размножаването им. Естественият подбор обаче вече дава резултати и насекомите са се научили да се справят с трудностите на градския живот. Това обаче може да доведе до проблеми за цели екосистеми, защото избягващите светлината насекоми са доста по-малко мобилни и това може да им попречи да участват в опрашването на растения.