Първите в света кученца в епруветка се родиха след дългогодишни опити, обявиха американски учени, цитирани от BBC News. Ин витро оплождането може да помогне за опазването на застрашени видове и в борбата срещу редица заболявания, изтъкват изследователи от Университета Корнел в САЩ.
Седемте кученца, които са от породата бийгъл са родени от сурогатна майка. Те са от едно кучило, но имат три двойки родители. Замразени ембриони са били имплантирани в женско куче с помощта на техниката, използвана и при хора, пише "Фокус".
Ръководителят на изследването д-р Алекс Травис казва: “От средата на 70-те години хората се опитват да постигнат това при куче, но без успех.” Затрудненията в миналото са били свързани с проблеми при замразяването на ембрионите, но екипът от Корнел посочва, че се е справил с тази пречка, като в същото време е усъвършенствал и други аспекти на техниката.
Учените подчертават, че ин витро оплождането е мощен инструмент за запазване на застрашени видове като африканското диво куче. Методът може да се използва при проучвания на унаследявани човешки и кучешки болести. Кучетата споделят голям брой сходни заболявания с хората, почти два пъти повече в сравнение с други животински видове.
Кученцата са се родили през лятото, но съществуването им е пазено в тайна до официалното оповестяване на постижението в научния свят тази седмица. Те са кръстени Айви, Кенън, Бийкър, Бъди, Нели, Ред и Грийн. Проучването, публикувано в журнала PloS One, се определя като “голяма крачка напред” в медицината.