В Западна Африка не са останали диви черни носорози, сочат последните световни данни, свързани със застрашените видове, съобщава BBC.
Белият носорог, който живее в централните части на Африка, също е вписан като вероятно изчезнал, твърдят от организацията.
IUCN съобщи, че въпреки усилията за опазване на видовете, 25% от бозайниците в света са изложени на риск от изчезване.
Последният явански носорог, който живее извън Ява, също се смята за изчезнал.
Въпреки че черните и белите носорози се радваха на нарастване на популацията, някои от подвидовете им са особено уязвими поради бракониерството от престъпни групировки, които търгуват с ценните рога на животните.
"Те (носорозите) имаха нещастието да обитават места, на които ние не бяхме в състояние да им дадем необходимата сигурност", обясни Саймън Стюарт, председател на IUCN.
Сред акцентите в списъка е Мадагаскар и влечугите, които живеят на територията му. Докладът констатира, че 40% от наземните влечуги са застрашени. В текста са посочени и районите, които са били определени за опазване.
Въпреки лошите новини, в листа се завръща смятания за изчезнал кон на Пржевалски. Още през 1996 г. той бе обявен за изчезнал вид, а в момента се смята, че популацията му надвишава 300 животни.