Астрономи заснеха въртенето на далечна екзопланета (видео)

share

Астрономи са заснели най-качествените досега изображения на планета, която се движи около звезда в далечна слънчева система, пише The Guardian. Учените са направили серия от снимки на екзопланетата Beta Pictoris b при въртенето й около звездата-майка в съзвездието Живописец на 63 светлинни години от Земята, пише "Фокус".

Изображенията, направени с инструмент на телескопа Gemini South в Чили, показват движението на планетата в продължение на 1.5 години от дългата й 22 години орбита около звездата.

“Това е първата цялостна анимация на серия от наблюдения, която изглежда наистина добре”, казва Макс Милар-Бланчир от Университета на Торонто.

Газовият гигант Beta Pictoris b, открит през 2008 година, има маса между 10 и 12 пъти по-голяма от масата на Юпитер и орбитира на разстояние от звездата си, равно на разстоянието между Сатурн и Слънцето. Това е единствената планета в далечната слънчева система, но тя споделя космоса с комети, газови облаци и огромен, широк пръстен от отломки, който би се прострял от Нептун на приблизително 2000 пъти разстоянието от Земята до Слънцето, ако беше в нашата Слънчева система.

Вече са открити над 2000 екзопланети. По-голямата част от тях са засечени индиректно - или чрез спада на светлината при преминаването на планета пред звезда, или с инструменти, които улавят поклащането на осите на звездите под въздействие на движението на планетите. Инструментът Gemini Planet Imaging прави директни снимки на извънслънчеви планети, което е изключително постижение, като се има предвид, че далечните светове често са милион пъти по-бледи от звездите-майки.

Exoplanet β Pic b orbiting β Pictoris from Dunlap Institute on Vimeo.

Водещи новини

Още новини