Совите са екипирани със стелт технология, която им помага незабележимо да се доближават до плячката си, показва изследване, цитирано от The Guardian. Нощните ловци имат пера, които поглъщат аеродинамичния шум и премахват вибрациите, предизвиквани от размахването на крилете, пише "Фокус".
По време на полет перата на совите извличат механична енергия и я преобразуват в топлина. В резултат птиците се доближават до плячката си в пълна тишина. Учени са използвали лазери и високоскоростни камери, за да анализират и сравнят перата на дългоуха сова, орел и гълъб по време на полет. Макар и с различни размери, трите птици размахват крилете си по сходен начин.
Ръководител на проучването е проф. Джинкуи Чу от Далиенския технологичен университет в Китай. Той посочва: “Много сови имат уникалната и удивителна способност да летят толкова тихо, че да не могат да бъдат чути от плячката си, благодарение на структурата на перата си. Това отдавна привлича интереса на инженерите в опит да приложат механизма на совите за намаляване на силата на звука в полза на обществото.”
По думите на учения може да се каже, че совите са царете на акустичното заглушаване. Птиците успяват не само да намалят аеродинамичния шум при пикиране, но и механичния звук, генериран от вибрацията по време на полет.
“Това е забележително, като се имат предвид внезапните скокове, огъвания и извивания, на които са подложени крилете при размахване и звукът, който се произвежда от други птици”, изтъква Чу.
Изследователят се надява, че проучването ще предостави нови познания за механизма на тихия полет на совите и ще помогне на инженерите да разработят идеи за специални материали или структури. Едно от възможните приложения е за намаляване на шума на вятърните турбини. Проучването е публикувано в журнала Bioinspired, Biomimetic and Nanobiomaterials.