Бизнес с мумии на животни е имало в Древен Египет, разкриха учени от Университета в Манчестър. В Долината на царете дори е имало център на промишлено мумифициране на животни, съобщава Би Би Си.
Изследователите се натъкнали на факта по време на проект за сканиране на мумифицирани животински видове – оказало се, че около една трета от опакованите с платно фигурки са празни. Специалистите предполагат, че ментетата са били изработвани, защото търсенето на мумии на животни вероятно е надвишавало предлагането по онова време, пише ploshtadslaveikov.com.
Проектът, финансиран от програмата на Би Би Си „Хоризонт“, е провел мащабно сканиране на над 800 мумии на представители на животинското царство – котки, кучета, ибиси, маймуни и дори крокодили, които досега са били анализирани чрез рентгенови лъчи и компютърна томография. Около една трета от реално мумифицираните животни са останали изключително добре запазени до наши дни. Друга една трета съдържа частични останки от труповете, а останалите били празни.
За разлика от човешките мумии, създадени, за да се запази тялото за задгробния живот, животински мумии в Древен Египет били предлагани от религиозните служители като оброчни смъртни дарове.
През октомври в музея на Манчестър ще бъде наредена изложба с животинските мумии от изследването. А резултатите от проучването ще бъдат показани във филм на Би Ви Си 2 на 11 май вечерта.