Това е умение, което еднакво добре владеят комиците, разказващи вицове пред публика, политиците и търговските представители - с лекота да си служат с думите, за да убеждават, да подмамват и да се шегуват, пише MailOnline.
Научен екип смята, че е открил какво се крие зад това умение. Резултати от мозъчно сканиране на професионални комедианти показват разлики във функционирането на мозъка им, докато говорят.
В сравнение с хората, които не се отличават с дар слово, при уверените оратори, включително радиоводещи и адвокати, се наблюдава по-ниска активност в ключова област на мозъка, отговорна за изговарянето и разбирането на речта, отбелязва Фокус.
Това означава, че тези хора влагат по-малко усилия в базовата механика на речта, което им позволява да посветят повече ресурси на съдържанието и това, което предстои да кажат.
Д-р Джо Девлин, невролог от Лондонския университетски колеж казва пред Guadrian: “Фактът, че наблюдаваме по-малко активност в тези области показва, че те за тях речта представлява по-малко усилие, като подозирам, че за това има значение и практиката”. Откритията обясняват и ситуациите, при които някои хора напълно блокират, когато трябва да говорят пред публика.
Д-р Девлин и колегите му са използвали магнитен резонанс, за да сканират мозъците на 17 професионални комици, радиоводещи и адвокати. Те са били помолени да говорят 30 секунди по произволна тема, без да се колебаят, отклоняват и повтарят – задача, базирана на програмата на BBC “Just a Minute”.
Резултатите им са били сравнени с тези на контролна група от студенти, по-неумели при справянето със задачата. Проучването е показало, че и при двете групи се активират едни и същи мозъчни области, но при добрите оратори нивата на активност в регион, наречен „зона на Брока“, са по-ниски.