Намериха Ромео и Жулиета на динозаврите (снимка)

share

Останките на двойка динозаври, които са умрели вероятно в момент на любовна игра, са били открити в пустинята Гоби в Монголия, съобщава "Дискавъри". Учените ги кръстили Ромео и Жулиета, тъй като напомняли за обречените влюбени от едноименното произведение на Шекспир, са били погребани заедно в продължение на 75 млн. години.

Учените са срещнали най-големи трудности при определяне пола на динозаврите. "Определянето на пола на динозавър е наистина трудно нещо. Това е така, защото меката им анатомия рядко е фосилизирана, динозавърските фосили обикновено не предлагат преки доказателства дали намереният екземпляр е мъжки или женски", обяснява Скот Пърсънс, палеонтолог от университета в Албърта.

Учените сравнили останките на овирапторите (бел. ред. двукраки хищници, наподобяващи птици) с анатомията на съвременните птици и открили доказателства, че динозаврите имали дълги пера в края на опашките си. Те не ставали да лети с тях, така че явно са имали друго предназначение.

"Нашата теория е, че тези огромни пера, разположени във формата на ветрило са използвани със същата цел, с каквато ги използват много съвременни птици като пуйки и пауни – за ухажване на противоположния пол.

Моят анализ на скелета на опашката поддържа тази теория, защото скелетите показаха адаптация едновременно за голяма гъвкавост и за удължена мускулатура на опашката, а тези две характеристики биха помогнали на овираптора да парадира с ветрилото си от пера в танца на чифтосването", смята Пърсънс.

Продължавайки анализа си, изследователският екип открил, че единият от динозаврите имал по-дълги, специално оформени кости на опашката си. Разликите били очаквани и съответствали на разликите между женски и мъжки екземпляри при някои от съвременните птици. Това са силни доказателства за полов диморфизъм, което означава силни разлики в размера или външния вид между половете на животно.

"Открихме, че въпреки че двата овираптора бяха с приблизително еднакви размери и възраст, Ромео имаше големи и специално оформени кости на опашката. Това показва по-голям капацитет за ухажване.

Жулиета от друга страна има по-тънки и по-прости кости, които предполагат по-малка възможност за "перчене", което означава, че мъжките са парадирали с перата си, за да привлекат женска", твърдят учените.

За трагичния край на любовта им учените предполагат, че след като най-вероятно между тях е имало някакъв вид романтика, голяма пясъчна дюна изведнъж се е стоварила върху двамата, запазвайки ги като двойка почти за вечни времена.

Водещи новини

Още новини