10 популярни мита за мозъка

share

За човешкия мозък и начина му на работа има стотици популярни митове.

В тази статия ще ви представим десетте най-разпространени. Научете нещо повече и не вярвайте на псевдо-научните слухове!

Мит 1. Използваме само 10 % от мозъка си

Нека започнем от най-разпространения мит, „потвърден“ от филма „Люси“. Цифрата „10“ в случая е доста условна. Най-вероятно е заета от трудовете на американския психолог Уилям Джеймс, работил в началото на ХХ век. Джеймс смятал, че „средностатистичният човек рядко достига дори малка част от общия си потенциал“. Изказването е леко променено с добавяне на фразата „10 процента от потенциала“, изместена впоследствие от „10 процента от мозъка“.

Мит 2. С възрастта мозъкът започва да работи по-зле

Някои характеристики на мозъчната дейност с възрастта само се подобряват – например разширяването на речниковия запас, разбирането на езици, критичното мислене, контрола над емоциите. Според последните изследвания профилактика срещу „остаряването“ на мозъка са вниманието и осъзнатостта.

Участниците на експеримента са изпълнили 8-седмична програма за осъзнат контрол над стреса, в резултат на което се увеличил обемът на сивото вещество в зоните от мозъка, отговарящи за емоционалните и когнитивните функции.

Мит 3. Мозъчните увреждания са необратими

Въпреки че след наистина сериозни мозъчни увреждания е възможно мозъкът да не се възстанови напълно, функциите, изпълнявани от увредените дялове на мозъка могат да се подобряват, а невронните връзки – да се възстановяват. Повредените неврони не се възстановяват, но мозъкът е съставен от милиарди други.

При увреждане на невроните мозъкът може да „препрограмира“ реализацията на изгубената функция. Например при увреждане на даден дял от мозъка, функциите му могат да се поемат от друг дял. Това става с повтарящи се терапевтични упражнения.

Повече четете тук

Водещи новини

Още новини