Откритата наскоро вкаменена човешка челюстна кост край Тайван изглежда е част от нов вид първобитен човек, населявал Източна Азия преди около 190 хил. години, съобщава БТА.
Откритието са направили екип от учени от Тайван, Япония и Австралия. Те кръстили новия вид примитивен човек Пенху, тъй като костта е открита в рибарска мрежа близо до островите Пенху.
10-сантиметровата кост е дясната страна на долна челюст и все още има четири цели зъба, прикрепени към нея, включително два големи кътника.
Учените не са успели да определят пола, възрастта или размера на тялото на хуманоида, но описват осанките като "стабилни". Освен това те заключили, че челюстната кост принадлежи на първобитен човек, който е напълно различен от другите видове първобитни хора като пекинския, яванския или човека от Флорес.
Това означава, че фосилите може да представляват част от изцяло нов вид първобитен човек или от много рядка подгрупа на Хомо еректус.
Особеността на човека от Пенху е големият размер на челюстта, присъщ на по-древните представители на рода хомо. "Предполагаме, че техните предци са принадлежали към най-древната популация хора в Азия или са пристигнали от Африка в по-късен период, отбелязва специалист от университета в Токио.
Опитите да се приложи радиовъглеродно датиране и да се определи възрастта на останките се оказало невъзможно, но е направен сравнителен анализ на флуора и натрия в други животински кости намерени в същия район. Този анализ кара учените да смятат, че човешката кост е на между 130 и 190 хил. години.
Съвременните хора не са преки наследници на човека от Пенху, също както и на пекинската и яванска разновидност на първобитния човек. Въпреки това откриването на четвърти древен подвид на хората в Азия е позволило на учените да направят извода, че този регион навремето е бил арена на жестока конкуренция между различни представители на нашите древни предшественици.
Пенху се оказа древен подвид на хората в Азия
- 28.01.2015 | 16:02
- 3689