Последните експерименти показват, че достигането до 130 г. е постижимо. Хората ще живеят най-малко 130 г., ако последните опити на топучени по генетика от Щатите се окажат приложими на практика, пише в. "България днес".
Най-новите експерименти с мишки и червеи са повече от обнадеждаващи и дават сериозни поводи на научната общност открито да говори, че продължителността на живота ще се вдигне чувствително.
"На прага сме на епохално откритие. Преодоляването на последната крачка към дълголетието е въпрос на време", убедени са запознати.
Отправна точка за футуристичното изследване е костенурката. "Влечугото с черупка е пример за вечен живот и повечето представители на вида оцеляват на планетата поне по 150 г.", допълват зоолози.
За разлика от бавното животно човекът е "програмиран" да умре доста по-млад.
"Човешките клетки се делят около 50 пъти, след което спират и започва процесът на техния разпад и в крайна сметка загиването им. В гена е заложено да умират. Това означава, че ДНК трябва да бъде препрограмирана, за да спре остаряването на клетките и съответно да бъде отложена във времето смъртта от старост", обясняват посветени.
Опитите с мишки и червеи показали, че това е възможно. "В тялото има специфични гени, които отговарят за растежа ни, и гени, които помагат за имунитета. Целта е чрез препрограмиране когато достигнем зряла възраст, да насочим енергията от гените за растеж към укрепване на тонуса и общото здраве, което да доведе до чувствително увеличаване на продължителността на живота", споделят американски генетици.
"Необходими са още много изследвания с тази насока, но посоката е правилна. Засега едно нещо е сигурно - всички плъхове в експеримента, които поглъщаха храна повече от необходимото, издъхват далеч преди техните събратя с умерено хранене. Затова до намирането на решение за вечен живот хората трябва да внимават какво поглъщат и в какви количества. Това несъмнено има отражение върху преждевременната смърт", казват учените.