Скални рисунки в Индонезия, датирани отпреди 40 000 години, оспорват първенството на Европа като отечество на изкуството, пишат австралийски археолози в сп. “Нейчър”.
Най-старите известни досега скални рисунки са от испанската пещера Ел Кастийо и са на 37 000 години.
Индонезийските рисунки от пещера в остров Сулавеси са открити още преди 50 години. Досега обаче не били датирани прецизно, пише в. "Труд".
Екипът на професор Антъни Досето от университета в Уулънгонг измерил радиацията в следи от уран, открити в малки сталактитови израстъци, наричани в геологията “пещерни пуканки”.
Досето и екипът му изследвали 12 отпечатъка на длани и две рисунки на животни в общо седем пещери на острова.
Оказало се, че отпечатъци на множество длани са на възраст най-малко 40 000 години. Рисунка на животно, приличащо на кръстоска между прасе и коза и ендемично за Сулавеси, се оказала на поне 35 000 години.
“Европейците вече няма да могат да твърдят, че са първите, развили абстрактно мислене”, казва професор Досето. “Най-малко ще трябва да си поделят короната с ранните обитатели на Сулавеси.”
Антрополози смятат, че скалното изкуство е показател за появяването на абстрактно мислене в дадено общество.
Джакарта обяви в четвъртък, че ще включи пещерите от Сулавеси в списъка с културното наследство на страната. Индонезия ще поиска от ЮНЕСКО археологическите обекти да влязат и в световното културно наследство. Тя е внесла молба за някои от пещерите още през 2005 г., но процедурата не е напреднала.