Първата "интерактивна зоологическа градина за микроба" в света отвори врати в Амстердам, предаде Франс прес, цитиран от БТА. "Микропия" разполага със забележителна колекция от микроби.
Тези същества съставляват две трети от живите организми на Земята и са смятани за особено важни за бъдещето на планетата.
Идеята за този необикновения зоопарк е на Хайг Балиан, директор на Кралската зоологическа градина в Амстердам "Артис". Начинанието на стойност 10 милиона евро е отнело дванайсет години работа. Той твърди, че значението на микробите винаги е било подценявано още от времето, когато са били наблюдавани за първи път през 17-ти век от холандеца Антони ван Льовенхук, сочен за баща на микробиологията.
Вируси, мицети и бактерии често се свързват с болестите, но те също са много важни за нашето оцеляване и ще играят все по-голяма роля за бъдещето на човечеството и на планетата, убеден е Хайг Балиан.
По-голямата част от зоопарка, който е първият по рода си в света, прилича на лаборатория. Няколко реда микроскопи, свързани с огромни екрани, показват всевъзможни видове микроорганизми.
През прозорец посетителят може да наблюдава истинска лаборатория, в която се отглеждат различни видове микроби или да се изправи пред гигантски модел на вируса ебола, който в момента сее смърт в Западна Африка.
С помощта на 3D микроскоп може да се наблюдава възпроизводството на микробите.
Микробен скенер посочва броя на живеещите в тялото ни микроби. За влюбените е инсталиран "Kiss-o-Meter", който изчислява броя на микробите, които те са обменили помежду си, целувайки се. "Известно ли ви е, че в устата ви живеят 7000 вида микроби? Или че 70 типа мицети живеят върху петата ви?", пита с усмивка г-н Балиан.