Индийската космическа сонда изпрати първите си снимки от Марс

Getty Images/Guliver
share

Индийската космическа сонда "Мангалиан", която на 24 септември бе изведена успешно около орбитата на Марс, изпрати първите си снимки на Червената планета, предаде Франс прес, цитиран от БТА. Фотографиите още повече засилват гордостта на Индия от успеха.

На снимките се вижда повърхността на Марс, осеяна с кратери.

От Индийската организация за космически изследвания обявиха, че сондата "Мангалиан" функционира добре. Индийският космическият апарат "Мангалиан", наричан също Марсианска орбитираща мисия, беше изстрелян на 5 ноември 2013 година. Той застана на орбита около Марс на 24 септември, след като измина повече от 600 милиона километра.

Основната му цел е да бъдат тествани космическите възможности на страната за междупланетни мисии и за бъдеща пилотирана марсианска програма. Космическият апарат ще събере също научна информация за атмосферата и повърхността на планетата.

Сондата ще търси метан в атмосферата от орбита. Този газ на Земята е пряко свързан с живота, но може да бъде произвеждан и небиологично. За пръв път метан бе открит в марсианската атмосфера преди десетилетие. Неотдавнашните проучвания на марсохода "Кюриосити" на НАСА обаче разкриха само остатъчни следи от газа. Това озадачи учените, тъй като метанът трябва да издържа до 200 години на Марс.

"Мангалиан" ще остане край Марс поне шест месеца на елиптична орбита, която в най-близката си точка ще е на разстояние 365 км, а в най-далечната - на 80 000 км.

Водещи новини

Още новини