Мозъкът може да бъде научен да предпочита здравословна храна пред силно калоричните храни чрез диета, с която хората не гладуват, твърдят американски учени, съобщава Би Би Си.
Специалистите от Университета Тъфтс в САЩ твърдят, че зависимостта към храната може да бъде променена. Те са сканирали центъра за пристрастяване в мозъка на малка група мъже и жени. Резултатите показват силен апетит към здравословни нискокалорични ястия.ю
"В началото на живота си ние не обичаме пържени картофки, нито мразим например пълнозърнеста паста. Това се случва с течение на времето в отговор на консумацията на вредни неща", казва проф. Сюзан Робъртс от Университета в Бостън, която е една от авторите на изследването.
След като един човек се пристрасти към нездравословните блюда, той обикновено трудно променя хранителните си навици и трудно се решава да отслабне.
В изследването си проф. Робъртс обаче твърди, че мозъкът може да бъде обучен да харесва здравословни храни. В проучването е изследвала онази част от мозъка на 13 души с наднормено тегло, която е свързана с наградите и пристрастяването, пише в. "Всеки ден".
8 от участниците следват и специално създадена програма за отслабване.
Фокусът пада върху промяната на предпочитанията чрез предписването на диета, която е богата на фибри и протеини и бедна на въглехидрати. Диетата не позволява на участниците да огладнеят, защото това е моментът, когато се проявява желанието за ядене и нездравословната гозба изглежда много примамлива.
Останалите петима участници не са спазвали диета за отслабване. Проучването е продължило 6 месеца. Участниците са се подложили на изследване на мозъка със скенер. В мозъка на тези, които са следвали програмата за отслабване, са настъпили промени в дяла за награди и зависимости.
Участниците са разгледали картини на различни видове храна, а здравословната нискокалорична храна е предизвикала повишена реакция.