В космическото пространство има гигантски облак от спирт, разкри американският астрофизик Браян Коубърлайн от Технологичния институт в Рочестър, щата Ню Йорк.
Облакът от алкохол се намира в област, известна като W3(OH), която е на 6500 светлинни години от Земята. За съжаление той се състои предимно от метилов спирт, който не става за пиене, тъй като е опасен за здравето. В същата област има и известно количество етилов алкохол - основата на всички спиртни напитки, но той не е толкова разпространен, пише в. "Телеграф".
Наличието на спирт в Космоса може да ни се стори странно, но между молекулярните облаци и праха във Вселената се извършват голямо количество сложни химични реакции и затова там има всякакви съединения. Спиртът е с относително проста молекула, образувана от достатъчно разпространени елементи като водород, въглерод и кислород, затова съществуването на голямо количество алкохол в Космоса не трябва да ни изненадва.
Поради изобилието на такива прости молекули добавянето на малко количество енергия в тази смес може да доведе до принудителна емисия от светлина, което се нарича астрофизически мазер. Това става, когато електронът се намира във във възбудено състояние, а молекулата си взаимодейства с фотон. В този случай електронът може да слезе на по-ниско енергийно равнище, като излъчи фото със същата енергия. Това явление се нарича принудителна емисия. В района на W3(OH) има идеални условия за него, тъй като облакът от спирт обгръща "родилен дом" за звезди.
Белите точки на снимката представляват местата на астрофизическите мазери, изтъква Коубърлайн.