Най-виското дърво в света днес е калифорнийска секвоя, която се издига на 116 метра височина, или приблизително колкото 38 етажна сграда.
Това дърво вероятно е и най-високото живо същество на нашата планета изобщо. А преди масовото им изсичане, гигантските секвои са се издигали дори по-високо в небето, достигайки теоретичния максимум за височина на дърво, пише "Списание 8".
Две основни противостоящи сили контролират растежа на дървото. Екип от биолози от Университета в Северна Аризона, начело с Джордж Кох анализират взаимодействието между тези две влияния и изчисляват теоретичния максимум на растеж на дърветата. Моментът, в който двете противодействащи си сили се балансират, дървото спира да расте.
Тази точка се намира някъде между 122 и 130 метра над земята.
От една страна, всички знаем за всеобщия „стремеж" на растенията да се издигат максимално нагоре, за да преодоляват сянката на съседите си и да достигат до повече слънчева светлина. От друга страна, гравитацията прави изтласкването на вода от корените до короната все по-трудно с растежа на дървото и в резултат на това листата към върха остават по-малки.
Едно дърво спира да расте в момента, в който листата му (или игличките, както е при секвоите), станат „нерентабилни", т.е. енергията, която добиват от фотосинтеза не може да компенсира изразходваната енергия за захранването им с вода.
Много са факторите, които правят именно гигантските калифорнийски секвои най-високите дървета на света. Сред тях са умереният климат на Северна Калифорния, богатата почва, изобилните валежи, мъглата, та дори и гъстотата на секвоевите гори, която създава конкуренция за светлина между отделните дървета. Всички тези условия карат гигантксите иглолистни дървета не само да бъдат най-извисените представители на своя вид, но и почти да достигат максималния възможен ръст за дърво на тази планета.