"Преди хиляди години е изригнал вулкан. Под огнената лава били погребани голям град и много невинни хора. Те били високи, едри и се обличали в дрехи, тънки и блестящи като станиол. Били много просветени. Реката, която течала през града, била златоносна и всяко новородено дете го потапяли във водите й. Градските порти били украсени с големи позлатени крилати животни." Това предрекла Ванга през 1985 г. за древния град под вулкана "Кожух".
Пророчеството е записано и публикувано в книга от племенницата й Красимира Стоянова. Мълвата за злощастната съдба на древната цивилизация вълнува Петрич и околните села от десетилетия насам.
Разпространяват се какви ли не приказни митове. Най-интерсна е историята за златния кон, който е бил разположен в центъра на античния град. Друга легенда твърди, че "Зла змия с пет глави и коса пази неизмерими богатства в недрата на вулкана. Който посегне да ги вземе, ще го сполети проклятие и смърт." Разтърсващите митове и пророчества не са само плод на въображението на хората. Българи и американци доказват съществуването на богат античен град десетилетия по-късно, пише "168 часа".
Хераклея Синтика е имал огромно политическо, икономическо и културно значение. Разкриването на златния кон и други артефакти ще превърне местността Рупите в топдестинация на Балканския полуостров.
Екипът на археологическите разкопки е ръководен от доц. д-р Людмил Вагалински, директор на НАИМ - БАН. Вниманието на археолозите от САЩ е привлечено от д-р Емил Нанков, който е завършил в Щатите.
"Благодарение на д-р Нанков запалихме страхотен интерес към Хераклея Синтика. Водеше американски студенти и преподаватели на туристически обиколки през нашия обект, когато правехме разкопки. Идваха, виждаха ресурса и им харесваше. Постепенно идеята узря и се реализира успешно през 2012 г. Тогава дойде първата група. Археолозите изкараха своя стаж в България. През следващата година отново работихме съвместно, предстои да продължим и през лятото", казва Сотир Иванов, директор на Исторически музей гр. Петрич.
Ванга е искала да се разкрие античният град. Има записани многобройни разкази и случки на близки до пророчицата, в които се говори за археология.
"Чувствала се е свързана с хората, които някога са живели там, и е искала да сподели информацията, знанието и съдбата на града със съвременните жители. В много от спомените им се казва, че е имала афинитет към археологическите разкопки и разкриването на истината", казва Сотир Иванов.