Трохи от сирене са открити върху врата на китайска мумия от 1615 г. преди Хр., което ги превръща в най-старото сирене в света.
Странното откритие е направено през 30-те години на миналия век, когато учените са анализирали протеините и мазнините в трохите храна на 3600 г., и са се уверили, че това не е нито мляко, нито масло, пише "Новинар".
Германски химици са установили, че в сиренето не се съдържа лактоза, което прави продукта лесен за приготвяне. Откритието може би има връзка с разпространението на млечното животновъдство в Азия през Бронзовата епоха.
"Не само идентифицирахме продукта като първото сирене създадено някога, но и имаме пряко доказателство за древната технология", коментира авторът на изследването Андрей Шевченко.
Сиренето е оцеляло, заради необичайните условия на река в североизточната част на Китай. Мумиите са били поставени върху пясъчни дюни в близост до реката, в големи дървени лодки, увити толкова добре, че се е създала вакуумна опаковка. Сместа от сухия пустинен въздух и солените почви е запазила кестенявите коси на мумиите, както и вълнени наметала и кожени ботуши.
Върху косите на някои от китайските мумии са открити трохи, за които със сигурност се знае, че представляват най-старото сирене в света.
Откриха най-старото сирене върху мумия
- 27.02.2014 | 17:03
- 3010