Учени успяха в лабораторни условия да създадат мастни и нуклеинови киселини, от които се предполага, че се е зародил животът на Земята.
Откритието е на руски и италиански учени. Те успели да възпроизведат химическите процеси, които водят до появата на предбиологични съединения във вид на мастни и нуклеинови киселини на РНК (рибонуклеинова киселина), пише "Новинар", позовавайки се на „Гласът на Русия”.
Изследванията са били провеждани с образци на метеорити, тъй като именно материалите с космически произход са най-активните компоненти за реализация на необходимия химически синтез. Учените в лабораторията е трябвало да моделират условия на космоса, за да разберат как се задейства механизмът за възникване на предбиологичните съединения.
За тази цел образците на метеоритите за били подложени на въздействието на заредени частици в ускорители в Обединения институт за ядрени изследвания.
Освен това учените са отбелязали, че в Космоса са открити около 80 органични молекули. Най-разпространени сред тях са молекулите на цианистоводородната киселина.
Когато тази киселина контактува с водата, се образува формамид. Именно него намират в космическия прах, в опашките на кометите. И тъкмо от тях могат да възникват нуклеиновите и мастните киселини, които, както е известно, са основа на клетъчните мембрани.