Чавките общуват с поглед

share

Животните също могат да контактуват с очи и вече е научно доказано. Британско изследване показа, че чавките използват очите си, за да общуват помежду си, пише сп. New Scientist.

Според проучването на специалисти от Кеймбриджския университет за пръв път се разкрива подобно умение сред други животни, не само сред примати. Чавките използват очния контакт като предупредителен сигнал, отправен към потенциални конкуренти за дървесните дупки, в които гнездят.

"Очите на чавките са по-специфични. За разлика от тези на най-близките им сродници - полските врани и гарваните, очите на чавките са почти бели, и поразяващо белите им ириси отчетливо контрастират на фона на тъмните им пера", обяснява Габриел Дейвидсън, изследовател от Кеймбриджския университет, пише inews.bg.

Друга отличаваща се черта на чавките е, че те са единствените от сем. Вранови, които гнездят в кухини в дърветата. За разлика от кълвачите те не могат да ги издълбаят сами, а търсят естествени образувания и се конкурират помежду си за ограничения ресурс.

За да разбере как чавките реагират на погледа на себеподобните, Дейвидсън направила експеримент с четири вида кръгли изображения с размерите на птича глава. Снимките били поставени на входовете на 100 дървесни дупки на чавки в покрайнините на Кеймбдирж, предаде БТА.

Контролното изображение представлявало черен кръг, а останалите три - снимка на светли очи на тъмен фон, близък план на очи на чавка и променени в тъмен цвят очи на чавка. Изследователката е установила, че снимката в близък план на чавка с характерния за птиците поразително блед цвят на очите е възпирала представители на вида да изследват дупката и дори да се приближат до нея.

Водещи новини

Още новини