Непотребни часовници превърнати в ексцентрични бижута

share

Непотребни часовници оживяват в ексцентрични бижута, направени от ювелира Петър Арбов, предава БТА.

Петър Арбов започва да се занимава със стиймпънк. Стиймпънкът е жанр на научната фантастика, който обикновено изобразява парникови машини вместо напреднали технологии.

Това е свят, в който парата е доминиращата сила, която движи машините. Вдъхновен е от индустриализирания западен свят през британската Викторианска епоха на 19-ти век.

Периодът вдъхновява различни слоеве на мода, култура, архитектура, дизайн, музика, филми, компютърни игри, изкуство. "Стиймпънкът стана мода, наложи се като стил. А преди не се знаеше дори като дума", отбелязва Петър.

Разказва как е започнал - намерил няколко часовника, разглобил ги, за да ги превърне в бижута. Приятел му подсказал, че такова изкуство съществува. Чак тогава Петър потърсил в интернет информация за аксесоарите, които прави, и се ориентирал в този стил.

Преди е бил обикновен бижутер, като се е занимавал със скъпоценни камъни и злато. Една от причините да се откаже от благородните метали е, че материалът постоянно поскъпва:

"Трябва да го пестиш, да не го разхищаваш. Докато тук, при тези неща, материалът е в изобилие и въобще не може да предположиш, че трябва да пазиш нещо да не падне. А там всяка прашинка трябва да се събира, защото всяка прашинка е стотинка". Намира голяма разлика между часовниците и златото.

Смята, че когато работи с благородни метали, е ограничен от материала, докато при стиймпънка "въображението и фантазията работят на максимум".

В своето ателие Петър прави обеци, часовници, колиета, гривни, брошки, пръстени, кутии за бижута, лампи, моделира флаш-драйвъри. Превъплъщава група "Акага" във викторианска визия за клипа им "Нека да е лято".

Всичко, което съдържа някаква механика, Петър може да използва за създаването на своите бижута. Споделя, че истинските неща изцяло са направени от рециклирани машинни елементи и чаркове. Той обаче добавя различни животинки, за да бъде още по-колоритно.

Най-често използваните от него материали са от стари часовници, фотоапарати, мобилни телефони, понякога и електромери. Намира си ги сам или с помощта на приятели.

Предстои му да участва в няколко изложения този месец. В средата на септември заминава за Милано на бижутерно изложение, за да види как ще бъдат приети неговите работи там. В края на месеца - от 20-ти до 22 септември - ще участва в ОН Фест, където, заедно с колегата си от Плевен Любомир Попов, ще покажат музикални инструменти в стиймпънк стил.

Водещи новини

Още новини