Учени за пръв път отгледаха миниатюрен човешки мозък в лабораторна среда, съобщиха Ройтерс и Би Би Си. Те заявиха, че този пробив може да допринесе да се опознаят по-добре развитието на мозъка и причините за поява на заболявания като шизофрения и аутизъм, предаде БТВ.
Получените структури с размери на грахово зърно достигнали същото ниво на развитие като при 9-седмичен фетус, но били неспособни да мислят. Експерти по невронауки окачествиха резултатите като вълнуващи.
Учени от Института по молекулярни биотехнологии към Австрийската академия на науките възпроизвели в лабораторна среда някои от най-ранните етапи от развитието на мозъка. За целта били използвани ембрионни стволови клетки или възрастни кожни клетки, за да се създаде част от ембрион, която да се развие в невроектодерма - слой от клетки в ембриона, от които се развиват всички компоненти на мозъка и нервната система.
Клетъчният слой бил поставен в капчици гел, за да се създаде "скеле" за израстване на тъкани, а след това и в биореактор, където да бъде снабден с хранителни вещества и кислород.
Клетките израснали и се обособили като отделни части на мозъка, включително мозъчна кора и ранен стадий от развитието на хипокампуса, който е замесен в запаметяването при напълно
развития възрастен мозък. Тъканите достигнали максималните си размери - около 4 милиметра, след два месеца.
Миниатюрните мозъци оцелели близо година, но не станали по-големи. Мозъчните тъкани не били оросявани с кръв и затова хранителните вещества и кислородът не можели да проникнат в центъра на подобните на мозък структури.
"Тези органоиди могат да се ползват като модел на развитието на мозъка и за изследване на онова, което е в основата на появата на дефекти в развитието му, заяви Юрген Кноблих от екипа. Органоидите ще могат да се използват и за изследване на заболявания като шизофрения и аутизъм."