Изследователи от Джонс Хопкинс успяха да получат мрежа от кръвоносни съдове в лабораторни условия, като "принудиха" стволови клетки да започнат да се развиват в такива, от които е изграден кръвоносният съд, пише "Списание Осем".
Стволовите клетки са получени чрез препрограмиране на обикновени клетки, което дава надежда, че има методът има потенциал от тях да се произвеждат кръвоносни съдове, генетично съответни на конкретния пациент, на когото предстои да бъдат присадени. Това силно снижава риска трансплантираните органи за бъдат отхвърлени от организма на реципиента.
За да отгледат кръвоносните съдове в лабораторията, изследователите поставали стволовите клетки в подходяща среда, наречена хидрогел. Тя била химически "натоварена" по определен начин, с което стволовите клетки били насърчени да започнат да се подреждат и организират в тъкан, от който са изградени кръвоносните съдове. За да проверят дали новополучените кръвоносни съдове могат да работят в жив организъм, учените ги имплантирали в мишки. След 2 седмици те били напълно интегрирани в кръвоносната система на мишките и техния организъм не ги отхвърлял. А хидрогелът се бил разградил и изчезнал, точно както се очаквало.
Това, че отгледаните в лаборатория кръвоносни съдове оцеляха и започнаха да функционират в организма на реципиент, макар и мишка, е изключително важна крачка към медицинското им приложение. Следващата стъпка е да се проучи още по-подробно пространствената структура на отгледаните в лаборатория кръвоносни съдове, а по-следващата - да се проучи колко ефективно могат да пренасят кръв до увредени тъкани, за да могат да се възстановят.