20 години руски учен пази отломки от Тунгуския метеорит (снимки)

share

От падането на знаменития Тунгуски метеорит са изминали почти 105 години, но около този феномен споровете не стихват и до днес. Преди дни руският учен Андрей Злобин заявил, че е успял да открие отломки от космическото тяло, взривило се над река Подкаменна Тунгуска, пише "МегаВселена", позовавайки се на Утро.ru.

Сега Злобин работи в Държавния минераложки музей на Руската академия на науките. Според думите му той е открил камъните още през 1988 г. по време на експедиция на река Хушма, където Злобин изследвал т.нар. Сусловская воронка.

В това блато той не успял да открие нищо, но на бреговете на реката събрал голяма колекция минерали, които взел със себе си в Москва. По различни причини колекцията престояла повече от 20 години неизучена, но през 2008 г. най-после била изследвана. Сред образците били открити три камъка с характерни вдлъбнатини, които може да свидетелстват за космически произход.

Резултатите на Золобин били посрещнати с пълен скептицизъм от страна на интернет познавачите на тунгуския феномен, тъй като досега никой не е откривал фрагменти от метеорита. Не е изключено въпросните камъни наистина да са попаднали на Земята от Космоса, но да не са свързани с тунгуското събитие. Специалистите все още не казват нищо по въпроса.

Около Тунгуския метеорит има няколко хипотези,
някои от които изглеждат фантастично – от кацането на извънземен кораб до един от експериментите на Никола Тесла. Известно е, че на 30 юни 1908 г. в района на река Подкаменна Тунгуска прогърмява мощен взрив, който поваля тайгата между реките Кимчу и Хушма – притоци на Подкаменна Тунгуска. Независимо от усилията, включително и на Леонид Кулик, организирал първата експедиция към мястото на падането на метеорита, не са открити негови остатъци.

Днес повечето специалисти са се отказали от първоначалната метеоритна хипотеза и смятат, че Тунгуският метеорит всъщност е бил комета, която се е състояла основно от лед и се е разрушила в атмосферата.

Водещи новини

Още новини