В Поморие почитат виното

share

В навечерието на празника на Св. Трифон Зарезан Историческият музей в Поморие постави началото на сбирка на експонати от един от най-старите винопроизводителни райони в България. Изложбата „История на лозарството и виноделието в Поморие" е посветена на традициите в лозарството, винопроизводството и културата на виното от древността до днес.

Въпреки древните си традиции, морският град за първи път показва старинни съдове за обработка на грозде, за съхранение и пиене на вино, архивни снимки и документи. Историческите сведения сочат, че след Освобождението, наред със солодобива, анхиалци продължават да бъдат първенци в лозарството, винопроизводството и търговията с вино. Още през 1883 година в града и околията са произведени близо един милион и 400 хиляди литра вино.

"Първата бъчва е трудно да кажем, но е още от времето на древните траки, от Античността имаме сведения, че тук се е развивало усилено лозарство. Имаме един надпис - посвещение на бог Аполон, от тракийския аристократ Авлудзенис, който благодари на бога за това, че спасил него и лозята му", разказва Димитър Ницов от историческия музей в Поморие, цитиран от БНТ.

През 1898 г. се създава първото лозарско дружество на името на Св. Трифон, през 1904 г. отваря врати първата спиртоварна, а през 1924 г. е учредена и първата лозаро-винарска кооперация. До днес обаче историята на един от основните поминъци в този регион е затворена само в страниците на архивите.

"Спомням си, бяха останали - те вече се използваха за други нужди - два от кадусите - тези големите бъчви. Това го помня... Имаше и някои други мерки, такива неща, но те се изгубиха във времето", спомня си Ангел Вълков.

Организаторите на изложбата и музейните работници призовават поморийци да разровят избите си и да попълнят музейната сбирка с останали от дедите им уреди и съдове за винопроизводство, с което анхиалци са прочути от най-древни времена.

Водещи новини

Още новини